×

Upozornění

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 718
středa, 25 listopad 2015 05:41

Cyklické krize v životě lidském Doporučený

Napsal(a)
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

aneb jak přicházejí a odcházejí krize

Co je tématem článku

Tématem tohoto článku nejsou krize dle individuálního horoskopu, ale životní krize, kterými, v daném věku, procházíme s větším či menším úspěchem všichni. Individuální krize mohou nastat i mimo níže uváděné roky, záleží jakou máme „nadílku“ při vstupu do tohoto života. Mohu Vás uklidnit, v každém horoskopu (v každém z nás) je současně nápověda, jak problémové situace řešit (silné stránky osobnosti, lidé kolem nás, se kterými jsme v nejrůznějších vztazích, …).

Cílem je Vám představit životní krize jako předvídatelné jevy ve Vašem životě, které se cyklicky opakují, ale nikdy to opakování není stejné. Něco jako roční období v průběhu let. Přestože léto začne o nějaký ten den dříve či později nebo je chladnější než průměrně, každý je pozná a ví jistě, že léto nepřichází v prosinci. I když, ... soudobý stav počasí nás může zmást :-).

Tedy krize, o kterých v tomto článku píši, postihnou každého z nás v průběhu života. Při dosažení určitého věku. A pak opakovaně s určitým odstupem let (dle planety). Nikdy to není totéž, ani v srovnáváme-li opakování stejného typu krize u jednoho člověka, a ani to není totéž, srovnáváme-li průběh stejné krize u dvou různých lidí. Je třeba počítat s individuálními odlišnostmi, stejně jako u jednotlivce se schopností zrát a poučit se z vlastních chyb.

Jak definujeme krize

Nejprve se podívejme, jak slovo krize, dnes tak často užívané v nejrůznějších souvislostech, definuje slovník cizích slov. Z pohledu astrologie krizový vývoj, napětí, problémy, nalézáme v životě, když v horoskopu se objevují významné napěťové vztahy (kvadratury, opozice, ale i konjukce) mezi planetami. Čím jsou planety v neblahém aspektu pomalejší, tím déle vydrží pro nás nepříznivý jev. K čemuž se ještě přidává schopnost některých planet přejít přes jeden bod zvěrokruhu (třeba pro nás citlivé místo horoskopu) vícekrát – v důsledku retrográtnosti planet.

Slovník uvádí:

Slovo: krize, krise.

Význam:

  • vyvrcholení, rozhodná chvíle, obrat ve vývoji, nebezpečný stav vývoje

  • těžká, svízelná situace, potíž, zmatek

Ta definice se mi velmi líbí. Pokud jednotlivé krize a krizičky roztřídím podle planet (viz níže), dojdu k podobným formulacím.

Kdy přichází krize? Jsou předvídatelné?

Ty cyklické, o kterých je tento článek, jsou předvídatelné podle tranzitů pomalých planet, které vytvářejí nepříznivé aspekty na nativní postavení té dané planety.

Příklad: tranzitující (právě probíhající pozice na nebesích) Saturn se dostane do kvadratury k Vašemu nativnímu Saturnu (dle data, místa a času narození). Nyní je Saturn ve Střelci na určitém stupni, podle toho, kdy čtete tento článek. Na stejném stupni Ryb nebo Panny pak probíhá kvadratura a na stejném stupni Blíženců opozice. Saturnská krize se týká lidí, kteří mají Saturna ve Střelci, Rybách, Blížencích, Panně. Je třeba nahlédnout do svého horoskopu.

Jak často se opakují? Probíhá v manželství krize každý 7. rok?

To závisí na délce oběhu dané planety.

Jupiter - délka oběhu 12 let, krize se objevují po 3 letech (kvadratura, opozice, dělí kruh na 4 části)

Saturn - délka oběhu 29 let, krize se objevují po cca 7 letech. Tedy ano, manželské krize se mohou významně projevovat právě po 7 letech, pokud byl sňatek uzavřen v čase se zvýrazněným Saturnem nebo je aspoň jeden z manželů na Saturna citlivý

Uran - délka oběhu 84 let, krize se objevují po cca 21 letech,

Neptun - délka oběhu cca 165 let, krize se objevují po cca 41 letech,

Pluto - délka oběhu 245 let, nemá příliš pravidelný oběh, proto se krize objevují v závislosti na ročníku narození po cca 40-90 letech, což si příslušníci některých generací nevyzkouší sami na sobě. Pluto je silná planeta, která se projeví významně i při působení tranzitem na jinou planetu či prvek horoskopu např. ascendent. Rovněž průchody jednotlivými domy jsou dlouhodobější (i desítky let) a vždy něčím podbarvené, nápadné. V osobním horoskopu působí na ostatní prvky, tedy necyklicky, individuálně, a proto Pluto není předmětem tohoto článku. Pluto je však významným činitelem v krizích lidské společnosti.

Typy krizí, kterými během života procházíme

Jednotlivé krize rozlišuji podle planet, samozřejmě může doházet a také dochází k jejich kombinaci. Pro přehled uvádím ke každé:

Projevy: závisí na charakteru planety a toho, co má „v kompetenci“. Důležité je též postavení planety ve Vašem nativním horoskopu. To je ryze individuální, je z toho možné poznat i jaké části Vašeho života jsou nejvíce ohroženy (jestli zdraví, peníze, vztahy, …).

Četnost a opakování v životě: určeno dobou oběhu planety a vztahy planet v nativním horoskopu

Řešení: vyplývá z charakteru planety (lze stanovit obecně) a z Vašeho charakteru (lze najít při osobním rozboru a konzultaci)

Příklad: příklad osoby, jak se krize projevila

Martické

Tento typ je na hraně mezi „jedinečnými“ osobními krizemi a krizemi kterými procházíme všichni, blíže k „jedinečnosti“ osobních krizí. Prostě nejsou tak typizované. Ovšem každý projev krize v jednom životě je osobní a jedinečný :-))). Zmiňuji se to Marsu, kvůli dramatičnosti projevu.

Projevy: Realizuje se, když máte Marse nešikovně v horoskopu (nevhodně aspektovaného, na významném místě horoskopu) tedy není to u každého. Šťastlivci, které Mars v horoskopu příliš netrápí, poznají Martickou krizi maximálně jako úbytek sil, únavu. Naopak ti, kteří mají Mars nápadný, čekají úrazy, zlomeniny, nehody či prudká horečnatá onemocnění. Většinou se to týká těla, ale objevit se mohou i problémy s duševním stavem: sklon k hádavosti, neustupující pocit podráždění ...

Četnost a opakování v životě: cca každý ½ rok (samozřejmě dle aktuální rychlosti pohybu Marse). Doba působení obvykle 2-3 dny, někdy i déle.

Řešení: používat, zužitkovat síly Marse (aktivita, energie) = sport, být aktivní v jednání, fyzicky náročná práce = to vše v „době klidu“. V době krize (nutno předem spočítat) si odpočinout, zvolnit, minimalizovat rizikové chování (např. řízení auta v rozčilení) a sjednat si dobré pojištění :-). Nehádat se se šéfem a manželkou :-)). Výhodou je, že ten „distanc“ trvá jen krátce (nutno spočítat), obvykle 2-3 dny.

Jupiterovské

Projevy: Pokud jste k Jupiteru citliví (podle jeho pozice ve Vašem nativním horoskopu) zaznamenáte nejspíše potřebu vše přehánět.

Signálem může být, že Vám to okolí začne vytýkat. Též pocit, že chceme víc, že ostatní již dosáhli, mají ... Potřeba dosažení vyšší důstojnosti a vyššího postu. Dále výkyvy Vaší tělesné hmotnosti v důsledku přejídání, to je viditelný projev. Méně viditelné - utrácení peněz, jak na vlastní luxus, tak třeba na dobročinné účely, vždy však více než je vhodné nebo kolik si můžeme dovolit. Pozor na porušení dobrých mravů či dokonce zákonů! Lenost, pohodlnost je častým, ale méně nápadným projevem.

Je to též čas, kdy je vhodné navštívit lékaře ohledně prevence onkologických onemocnění. Jupiter má rád a dává všeho hodně, vše přehání, některé buňky Vašeho těla by to mohly „vzít za své motto“. Kdo má Jupitera v nativním horoskopu „nevhodně“ (např. 6. dům), hlídá se více.

Četnost a opakování v životě: cca každé 3 roky, tedy ve věku 3, 6, 9, 12, …, 21, 24,... , 30, 33, …, 42, 45, …, 63, 66, … . Doba působení několik týdnů (kolik přesně v daném roce nutno spočítat)

Řešení: Do období krize si neplánujeme nákupy nemovitosti, auta a jiné vyšší výdaje. Vydali bychom více, než je třeba či než si můžeme dovolit. Volíme labužnickou, nejlépe vegetariánskou stravu, po té se nepřibírá :-) a navíc ochraňuje zdraví. Vyhýbáme se (= sami neiniciujeme) soudním sporům, příliš lákavým nabídkám (budou to podvody). Pokud máme v okolí hubeného až šlachovitého, málomluvného skeptika, obracíme se na něj s žádostí o radu ve výše uvedených případech. Zajdeme na preventivní prohlídku. A další možnosti řešení se ukrývají ve Vás, což je patrné vždy z nativního horoskopu.

Příklad: Není to zrovna příklad krize, ale spíše vnímavosti k Jupiteru. Ptala se mne jedna kosmetička, jen tak ze známosti na ulici: „Asi k vám budu muset zajít na poradu, chystám se změnit provozovnu, do větších, hezčích ale nákladnějších prostor. Co říkají hvězdy, je teď na to správný čas?“ Odpověděla jsem, že se ve hvězdách nic mimořádného neděje, ale že bych stejně musela do konkrétních výpočtů. Jen tak konverzačně jsem pokračovala: "Vy jste ale na současném místě už dlouho, že?“ „Ano, už to bude 12 let“, přiznala paní. Tak jsem zastřihala ušima a ptám se opatrně dál: „A Vy jste si na tomto místě polepšila, měla jste lepší zisk, než na tom předchozím místě?“ „Ano, na tomto místě se mi obchody docela rozhýbaly“, odpověděla. „A nyní máte nutkání zkusit to jinde, a nevíte proč?“, vyzvídala jsem dál. Paní, trochu nejistě, potvrdila. „Tak do toho jděte, ani nic nemusím počítat, jste zřejmě dobře sladěná s Jupiterem a ten Vás vždy v pravou chvíli postrčí“. A paní kosmetička je dnes, po letech na novém místě, opravdu spokojená ...

Saturnské

Projevy: Pokud jste k Saturnu citliví (podle jeho pozice ve Vašem nativním horoskopu) zažili jste již všelijaké obtíže už od dětství.

V Saturnské krizi máme pocit, že život neplyne, že jsme uvízli na mrtvém bodě. Často se nám stává, že záležitosti, které řešíme, se protahují, jdou řešit jen s velkými obtížemi, námahou. Když vytrváme, cíle dosáhneme, ale stojí to hodně sil. Psychika může být nalomená s pocity beznaděje, depresemi.

Četnost a opakování v životě: cca každých 7 let, tedy ve věku 7, 14, 21, 29-30, 36, 43, 50-51, 59-60, 66, 73, … . Doba působení několik týdnů (kolik přesně v daném roce nutno spočítat)

Řešení: V Saturnem ovlivněném období musíme, více než kdy jindy, prokázat ryzí charakter. Především smysl pro odpovědnost, disciplínu, vytrvalost. Fyzickou i psychickou odolnost, houževnatost. Hospodárné využívání svých sil, času i peněz. Překonání nepohodlí, bolesti. Jestli jste někdy záviděli filmovým či literárním hrdinům jejich silný příběh, tak od teď již nemusíte. Jste skutečnými hrdiny ve Vašem Velkém příběhu. Dle Vašich dispozic (z osobního horoskopu) Vám mohou být nápomocny osoby z Vašeho okolí nebo Vaše osobní vlastnosti a dovednosti. A další podrobnosti řešení se ukrývají ve Vašem nativním horoskopu.

Příklad: Příběh starý přes 2500 let. Siddhártha Gautama (Buddha) – s 29.rokem zažil zajímavou proměnu z prince žijícího v dostatku a dokonalosti, přes vnímání utrpení a potřebu odstranit utrpení ze života lidí, v potulného kazatele. Jak píší na Wikipedii: „ … opustil domov a věnoval se nejrůznějším praktikám, pomocí nichž chtěl dosáhnout osvobození z utrpení, které je spojeno s každou existencí, a neustálého koloběhu znovuzrozování (samsáry). Nakonec podle legendy ve věku 35 let objevil střední cestu, která se vyhýbá všem krajnostem, a dosáhl probuzení, konečného osvobození z utrpení a koloběhu životů.“ Moje poznámka: bylo to pravděpodobně blíže 36. roku věku, kdy se setkává vliv Saturna a Jupitera. Saturn učí askezi a Jupiter užívání si. To by mohlo mít vliv na „zlatou střední cestu“. Je možné, že nalezení zlaté střední cesty, je úkolem pro každého z nás.

Uranské

Pokud jste k Uranu vnímaví (podle jeho pozice ve Vašem nativním horoskopu) stávají se Vám divné náhody a jste schopni přehodnotit a změnit svoje názory (i životní postoje) ze dne na den, z vteřiny na vteřinu.

Projevy: Měli jste rušný či nějak neobvyklý 21. rok života. Není neobvyklé začít se účastnit života společnosti nějakou revoltou či naopak vstupem do politické strany. Pokud už jste ve 42. roce, máte potřebu převrátit svůj dosavadní život naruby. Je to čas rozvodů, náhlých výpovědí v zaměstnání, změn profesního zaměření o 180°. Chcete si oživit Váš potenciál, který jste měli před 21 lety. V 63. roce lidé, častěji muži, prožívají šok ze změny související s oficiálním vstupem do seniorského věku, čas infarktů a jiných náhlých onemocnění. A to přesto, že jste se na důchod těšili a hodně plánovali, jak si to užijete.

Četnost a opakování v životě: cca každých 21 let, tedy ve věku 21, 42, 63, 84, … . Doba působení několik týdnů (kolik přesně v daném roce nutno spočítat)

Řešení: Uranu je těžké bránit v jeho zásazích, je to jako úder bleskem. Pokud to dokážete, raději některé věty nevyslovujte. Nebo alespoň počítejte před tím do 100. Rozvážnost v tomto typu krize je poškozena. Pokud už si prostě nemůžete pomoci a chcete a musíte udělat zásadní změny ve svém životě, udělejte to až po promyšlení, co bude dál, poté změně. Neskákejte do vzduchoprázdna. Změny samé se nebojte, je přirozenou a nezbytnou součástí života. Jen si prostě představte, co je třeba udělat 2. den, za týden, za měsíc, za rok … a pusťte se do toho.

Neptunské

Vaši citlivost na vliv Neptunu (lze poznat podle jeho pozice ve Vašem nativním horoskopu) poznáte již v průběhu běžného života, nejspíše jste velmi citliví, občas máte zvláštní předtuchy, sny. Velice Vás přitahuje vše tajemné, duchovní svět. Na problémy a trápení druhých reagujete tím, že s nimi pláčete. U Vás nebo u Vašich předků se objevila závislost na návykových látkách, v dřívějších dobách nejspíše na alkoholu. Též se mohl objevit příběh velké lásky vyžadující oběti.

Projevy: V pokročilém věku, nad 80 let, zřejmě my ostatní nejsme schopni odlišit u Neptunem zasaženého jedince projevy této krize od příznaků Alzheimerovy choroby. Zato ve věku nad 40 let jsou projevy nápadné: celková zmatenost, zmatečné chování. Potřeba proniknout od tajů esoteriky, příklon k náboženství, vnímavost na „verbovací praktiky“ sekt a všelijakých podvodných společností, sklon podlehnout podvodníkům obecně. Někdy i se dané osoby samy stávají podvodníky. Schopnost dlouhodobě pomáhat druhým i neznámým lidem na úkor zachování vlastní existence (peníze, zdraví, poškození vztahů,...). Potřeba vyzkoušet si na vlastní kůži různé (nejlépe všechny :-)) praktiky esoterického poznání, neutuchající hledačství v této oblasti (se sebezničujícím dopadem). Experimenty s drogami, léky, u některých človíčků stačí trochu více alkoholu :-(. Člověk se cítí ztracen, hledá nový směr ve svém životě.

Ve všech těchto případech se lidé v krizi provázené Neptunským vlivem pohybují na hraně této reality a může se jim snadno stát, že ji překročí - směrem k psychiatrické léčebně či jinému ústavu.

Četnost a opakování v životě: každých cca 41 let, tedy ve věku 40-45 a 81-86 let. Doba působení až několik let (kolik přesně v daném roce nutno spočítat). Proč tak dlouho? Neptun často „přebíhá“ kolem jednoho bodu tam a zpět – retrográtnost pomalých planet.

Řešení: Je třeba se vyhnout extrémnímu, nekritickému, bezpodmínečnému přijímání esoterických, filozofických a náboženských „pravd“. Též je třeba se v předstihu obklopit racionálními, skeptickými přáteli, kteří nás včas upozorní na případné podvodníky. Osobně si hlídáme vlastní zvyky a jejich změny (!) v používání návykových látek (stačí i káva, léky a podobně) a vyhýbáme se vzniku závislosti na technice, hrách, ale třeba i vztazích... Velkou nevýhodou této krize je, že trvá dlouho, přichází ve vlnách tak, jak se Neptun vrací a navíc do ní zasáhne vliv Urana, Saturna i Jupitera.

Dle Vašich dispozic (z osobního horoskopu) Vám mohou být nápomocny osoby z Vašeho okolí nebo Vaše osobní vlastnosti a dovednosti. Například: pracujete jako účetní či vědec, můžete využít své pracovní zkušenosti a návyky k překonání kritického období. A další podrobnosti řešení se ukrývají ve Vašem nativním horoskopu.

Příklad: Žena 41 let, před rokem dala výpověď, práce ji velmi dobře živila, ale nenaplňovala její představy o užitečnosti pro lidskou společnost. Ani po roce si nevyjasnila své další profesní zaměření, je na Úřadu práce. V jejích 38 letech vstoupil Neptun do 10. domu jejího horoskopu. Nyní je Neptun v Rybách, tedy „nutí“ lidi věnovat se duchovnímu rozměru života. Tuto oblast života dotyčná žena ve svém zaměstnání, ve kterém byla úspěšná a docílila i kariérního vzestupu, postrádala. Ve 40. roce jejího života vytvořil Neptun tranzitující (10. dům, kariéra) na Neptun nativní (6. dům, zaměstnání a zdraví) kvadraturu. Podáním výpovědi bez představy dalšího profesního zaměření se projevila její Neptunská krize navenek. Vnitřně stále probíhá hledání smyslu života a smysluplné práce. Za tímto účelem nadužívá esoterické kurzy a postupy. Výsledkem je rozhozená psychika se stavy dezorientace a pocity „být mimo“.

Příklady období života, kdy se jednotlivé krize spojují v jednu, delší

Okolo 6. a 7. roku Jupiter a Saturn

Jupiter: Již je človíček „někdo“, již se učí číst a psát, to každý neumí viz negramotnost (Wikipedie). Chce víc poznání i sladkostí (které vidí u ostatních :-)).

Saturn: Človíček je nucen připravit se na život takovým způsobem, který je akceptovatelný společností, ve které žije, tak, jak odpovídá jejím požadavkům. Někdy bolestivé přizpůsobování pravidlům, konec dětské volnosti.

Řešení krize: oceňte děti vážností a důstojností, které jim náleží vzhledem k tomu, že dosáhli již toho, co mnozí dospělí nedokázali. Například nasloucháním jejich názoru. A současně jim umožněte dostatek času na prožití dětských radovánek.

Okolo 21. roku Uran, Saturn a Jupiter

Jupiter: Čas dosažení dospělosti, skutečné, nikoliv úřední.

Uran: Čas rebélie proti dosavadní hlavní vlně společnosti a společností uznávaných hodnot aneb „my“ to budeme dělat jinak (rozumějte, že lépe). Vznikající hnutí nemusí být na škodu či pro smích, je pro inspiraci celé společnosti.

Saturn: Kromě času přirozeného odchodu z domova, vědomé vytváření prvních trvalejších (nejen partnerských) vztahů. Nástup samostatné hmotné zodpovědnosti a vstup do světa povolání a práce a první úspěchy (Jupiter) v této oblasti.

Řešení krize: vyzkoušejte si život podle Vámi navrhovaných pravidel (a případně je upravte, je na to dostatek času).

Okolo 29. roku Saturn (Saturnův návrat, Saturnská revoluce)

Saturnské přehodnocení života: beru život vážně, jsem zodpovědný, spolehlivý, důkladný, důsledný, praktický, pracovitý, cílevědomý, …? Dosáhl jsem cílů, které jsem si pro tento věk a život stanovil či mi jej předepisuje jako standard společnost – povolání, postavení, trvalý partnerský vztah, manželství, rodina, dítě, peníze, ...

Je to čas, kdy začínáme sámi stanovovat pravidla, rodinná i společenská, i pro svou osobu.

Řešení krize: vyhovte Saturnu, buďte zodpovědný spolehlivý, důkladný, důsledný, praktický, pracovitý, cílevědomý,

Možný problém např. objevená neplodnost, nezaměstnanost, žádný partner - realizujte svoji energii a schopnosti dočasně v jiné části života tzn . umělecká a tvůrčí plodnost, práce pro rodinu, dobrovolnická práce s cílem max. získat zkušenosti a praxi, žádný partner např. v důsledku více práce - zajistěte si více obchodních kontaktů. Sejděte se starými známými, spolužáky, třeba řeší stejný problém = inspirace nebo dokonce „nová známost se starým známým“

Období 41. až 45. roku Neptun, Uran, Saturn, Jupiter

Nejdelší a nejkošatější krizové období, dle dispozic jedince, nemusí být nejtěžší. Takové období může přijít třeba až v důchodovém věku. Projevuje se zde v souběhu neptunské tápání a dezorientace v životním nasměrování, v životní filozofii. Uranská potřeba rychlé změny a rebelantství, rychlé vystřídání priorit. Saturnské přehodnocení, sebereflexe, potřeba opravdovosti a poctivosti.

Řešení krize: Velice obtížné, protože dochází k souběhu vlivů 4 planet. Nejdelší je působení Neptuna, proto je nejdůležitější odolat jeho vlivu. Vliv ostatních planet je vhodnější řešit s ohledem na individuální dispozice, citlivost k té které z uvedených planet. A samozřejmě reagovat v čase, ve kterém se chystají projevit.

Číst 4484 krát Naposledy změněno sobota, 25 listopad 2017 09:29

Kolik návštevníků je on-line?

Právě přítomno: 94462 hostů a žádný člen

Kalendář akcí

červenec 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Filtr akcí